Kömür Çeşitlerimiz

blog-item

Yerli Parça Kömür (20mm – 120mm)

Yıkama tesislerinde zenginleştirilip torbalı halde satışa sunulan kömürün kalori değerleri zenginleştirme işlemlerine göre 4.000 kcal ve 5.500 kcal arasında değişmektedir.

blog-item

Yerli Fındık Kömür (10mm – 20mm)

Boyutları parça kömürden küçük olan fındık kömürü stokerli kazanlarda tercih edilmektedir. Yıkama ve kurutma tesislerindeki zenginleştirme işlemlerine göre 3.500 kcal ve 4.500 kcal arasında değişmektedir.

blog-item

Toz Kömür (0,5mm – 10mm)

Parça kömürün kırılması ve eleme tesisinden 0,5mm – 10mm arası olan kömürün eleklerden elenerek ayrılır ve günümüzde sanayicilerin doğalgazın pahalı olması nedeniyle tercih sebebidir. Yıkama ve kurutma tesislerindeki zenginleştirme işlemlerine göre 3.200 kcal ve 4.200 kcal arasında değişmektedir. Müşterilerimizin isteğine göre, yıkanmış veya yıkanmamış, kurutulmuş veya kurutulmamış toz kömür çeşitleri sunabilmekteyiz. Toz kömür akışkan yataklı kazanlarda kullanılmaktadır.


Kömür yanabilen sedimanter organik bir kayadır. Kömür başlıca karbon, hidrojen ve oksijen gibi elementlerin bileşimindenoluşmuş olup, diğer kaya tabakalarının arasında damar haline uzunca bir süre (milyonlarca yıl) ısı, basınç ve mikrobiyolojik etkilerin sonucunda meydana gelmiştir.

Kömür insanoğlunun yaşamında önemli bir yer tutar. Kömür elektrik üretiminde, demir--çelik ve çimento imalatında,endüstriyel proseslerde buhar üretmek ve ısınma amacı ile kullanılır. Dünya'da elektrik üretiminin yaklaşik olarak %40'ı kömürden sağlanmaktadır. Birçok ülkede elektrik üretiminin önemli bir bölümü kömürden elde edilmektedir. Buoran ABD'de ve Almanya'da (%53), Yunanaistanda (%69), Çin de (%75), Danimarka da(%77), Avustrulya da (%83),Güney Afrika da (%93), Polonya da (%95) dir. Türkiyede elektrik enerjisinin (%32) 'si kömür den elde edilmektedir.